Podstawowe techniki malowania pastelami Polychromos

Artystyczne pastele Polychromos zawierają wysokiej jakości pigment i są pozbawione substancji takich jak smar czy wosk. Można nimi rozmazywać barwy, tworząc delikatne przejścia kolorów. Są one twardsze od miękkich pasteli, co sprawia, że świetnie nadają się do rysowania. Ich kwadratowy przekrój ułatwia rysowanie bardzo drobnych szczegółów, jak również cieniowanie większych obszarów. Pastele artystyczne Polychromos charakteryzują się stabilną konsystencją, ekonomicznym zużyciem oraz doskonałą przyczepnością do papieru, tektury, drewna i kamienia. Wymagają minimalnego utrwalenia, co zapewnia, że pastelowe rysunki zachowują intensywność kolorów. Pastele artystyczne Polychromos można zetrzeć na drobny proszek pigmentowy za pomocą papieru ściernego, a następnie wymieszać z olejem, żywicą lub medium akrylowym, aby utworzyć farbę. Kwadratowy przekrój pasteli artystycznych Polychromos sprawia, że doskonale nadają się zarówno do rysowania linii, jak i do cieniowania obszarów. Mogą być rozmazywane palcami, wymagając lekkiego utrwalenia.

Kredki artystyczne Polychromos zawierają więcej pigmentu niż zwykłe kredki i nie zawierają oleju ani wosku. Kredki można rozmazywać, aby uzyskać delikatne przejścia pomiędzy kolorami. Twardsze niż miękkie pastelowe kredki, kredki Polychromos równie dobrze nadają się do rysowania. Kwadratowy w poprzecznym przekroju kształt pomaga w rysowaniu bardzo drobnych szczegółów, a także w cieniowaniu większych obszarów. Pastele artystyczne Polichromos charakteryzują się trwałością i wydajnością, a także doskonale trzymają się papieru, kartonu, drewna czy kamienia. Wymagane jest jedynie delikatne utrwalenie, dzięki czemu pastelowe rysunki zachowają swoją barwność. Pastelowe kredki Polychromos można zetrzeć na drobny proszek pigmentowy za pomocą papieru ściernego, a następnie wymieszać z olejem, żywicą lub akrylem, aby zrobić farbę.

Wyjątkowy kształt (kwadratowy w poprzecznym przekroju) pasteli Polychromos sprawia, że doskonale nadają się zarówno do rysowania linii, jak i cieniowania obszarów. Można je łatwo rozmazać palcami, dlatego wykonane nimi rysunki wymagają delikatnego utrwalenia.

Podstawowe techniki

Do cieniowania najlepiej używaj krawędzi pasteli. Pozwoli to uzyskać wyraziste i szerokie pociągnięcia, dzięki którym tło będzie bardziej jednolite.

Intensywność koloru

Intensywność koloru zależy od siły nacisku. To stwarza szeroki wachlarz możliwości: od delikatnych, cienkich linii po większe plamy o głębokiej barwie.

Mieszanie (blendowanie) kolorów

Możesz nałożyć na siebie wiele warstw różnych kolorów i zmieszać je ze sobą – w ten sposób stworzysz zupełnie nowy odcień.

Technika ścierania

Pastelowy pigment można zetrzeć z kredki papierem ściernym. Jeśli powierzchnia została spryskana fiksatywą, to uzyskane pigmenty stopią się z tłem. W tym przypadku użyto wilgotnych farb akrylowych.

Efekt przejścia

Znajdujące się obok siebie różnokolorowe linie można łatwo rozmazać palcem, aby uzyskać równą powierzchnię z delikatnym przejściem w inną barwę.

Malowanie pędzlem

Aby stworzyć jednolite obszary koloru, narysowane pastelami artystycznymi Polychromos linie pomaluj olejem parafinowym (olejkiem niemowlęcym lub olejem roślinnym). Najlepiej użyć do tego pędzla szczecinowego. Ta technika jest idealna do kolorowania papieru oraz tworzenia tła lub zagruntowania kartki.

Poprawki

Pastelowe kolory można całkowicie usunąć z gładkich i twardych rodzajów papieru za pomocą gumki winylowej. Pocieranie gumką artystyczną po zamalowanym obszarze rozjaśni barwę.

Utrwalenie

Każdy proces utrwalania zmienia nasycenie kolorów. Im miększa jest pastelowa kredka, tym większego utrwalenia wymaga. Pastelowe kredki artystyczne Polychromos są stosunkowo twarde i dobrze trzymają się  papieru, co oznacza, że wymagają jedynie delikatnego utrwalenia.