Wiele przyjemności z miękkich pasteli!

Chcemy Cię zainspirować - naszą najwyższą jakością i bogatymi kolorami. Czy kiedykolwiek próbowałeś rysować miękkimi pastelami? Jeśli tak, to już wiesz, jak dużo frajdy daje tworzenie obrazów za pomocą tych akcesoriów. Chcemy zachęcić Cię jako początkującego artystę: miękkie pastele pozwalają na swobodne i spontaniczne rysowanie. Nie wszystko musi być idealne od samego początku, ale to nie ma znaczenia, ponieważ rysunki miękkimi pastelami można łatwo poprawić. Praktykowanie pokazanych poniżej technik i twórcza praca nagrodzą Cię poczuciem radości. Zacznij teraz i wypróbuj wszystkie techniki i wskazówki zawarte tutaj!

  • Everybody 
  • 30 min
Potrzebujesz:

Miękkie pastele

Co za kolor!

Czy miękkie pastele służą do rysowania czy malowania? Możesz używać ich do obu celów, ponieważ prostokątny kształt kredki pastelowej pozwala zarówno na kreślenie linii, jak i wypełnianie obszarów kolorem. To zaciera granicę między rysowaniem a malowaniem.

Natychmiast zauważysz to przy bardzo delikatnych ruchach: Nakładanie miękkich pasteli to bardzo spontaniczny proces, a nałożony kolor można łatwo rozmyć. Dzieje się tak, ponieważ pigmenty w miękkich pastelach są minimalnie sprasowane, a zawartość spoiw w miękkim pastelu jest niezwykle niska. Miękkie pastele mogą tworzyć tak płynne i delikatne gradienty, jak żaden inny środek malarski czy rysunkowy.

Pastele miękkie Faber-Castell dostępne są w dwóch długościach: w formacie standardowym i mini.

Odpowiedni papier

Nie wszystkie dokumenty są sobie równe. Jaki zatem jest odpowiedni rodzaj papieru do miękkich pasteli? Teksturowane, gruboziarniste papiery, które pozwalają pigmentom dobrze przylegać do ich powierzchni, zapewniają optymalną przyczepność. Gładkie papiery są do tego mniej odpowiednie. Na początek postaraj się nie utrudniać sobie zadania i wybierz specjalne papiery dostępne w sklepach przeznaczonych do pasteli. Papiery takie oferują najlepszą możliwą powierzchnię i dają swobodę pełnego skupienia się na rysowaniu.

Gdy już nieco zaznajomisz się z obsługą pasteli, możesz spróbować użyć jako podłoża papieru akwarelowego, płótna, tektury lub drewna. Zawsze upewnij się, że użyte podłoże jest bezkwasowe, aby zapobiec nieprzyjemnemu zażółceniu obrazu.

Pasek testowy pomaga w wyborze koloru
Masz ochotę poczuć ekscytację jak z oglądania fajerwerków? Kombinacja delikatnych pasteli z kolorowymi papierami pozwoli Ci na to w mgnieniu oka! Rysowanie na ciemnych papierach daje wyraźny kontrast, a na jasnych papierach uzyskasz delikatne mieszanki kolorów.
Kolory wyróżniają się na ciemnych papierach
Czas to przetestować! Połączenie tego samego pastelowego koloru z papierami w tonacji chłodnej, ciepłej lub neutralnej, da bardzo odmienne zestawienia kolorystyczne, znacząco wpływając na charakter obrazu. Do celów testowych zalecamy umieszczenie obok rysunku paska kolorowego papieru. Na tym pasku papieru możesz sprawdzić, czy uzyskasz pożądany odcień koloru.
Rysuj cienkie linie za pomocą końcówki - Rysuj grube linie za pomocą krawędzi - Pokoloruj obszary szeroką pastelową stroną

Linie i obszary

Miękkie pastele nie mają przypadkowo kształtu prostokątnego. Krawędzie i płaskie powierzchnie oferują wiele różnych sposobów użycia pasteli. Możesz używać ich do rysowania cienkich lub średnich linii za pomocą końcówki i krawędzi. Aby narysować grube linie lub pokolorować obszar, najlepiej jest użyć szerokiej strony pastela. Zmiana intensywności nacisku to kolejny sposób na zróżnicowanie sposobu używania pasteli. Poprzez wywieranie większego lub mniejszego nacisku możesz odpowiednio zwiększyć lub zmniejszyć nasycenie koloru nakładanego na powierzchnię.

Kreskowanie

Czy można kreskować miękkimi pastelami? Z pewnością kreskowanie nie jest najważniejszą techniką rysunkową przy użyciu miękkich pasteli, ale stanowi interesujący sposób dodania stylu i może być używane w połączeniu z innymi technikami rysunkowymi, aby tworzyć interesujące elementy wizualne.

Spróbuj użyć krawędzi i końcówki pastela, aby stworzyć precyzyjne i wyraziste kreskowanie. Nakładanie kreskowań na siebie prowadzi do spontanicznych mieszanin kolorów, co może dać Ci inspirację do nowych kompozycji wizualnych.




Nakładaj kolory jeden na drugim i obok siebie

Blendowanie i mieszanie

Od razu się w tym zakochasz: mieszanie pigmentów w piękne gradienty i mieszanki kolorów. Malując pastelami, masz bezpośredni kontakt z kolorem, ponieważ zazwyczaj miesza się go palcem. Można jednak do tego użyć również patyczka do mieszania, szmatki lub innych materiałów. Zawsze mieszaj kolory z jaśniejszego obszaru do ciemniejszego.
Blenduj kolory
Mieszaj miękkie pastele bezpośrednio na papierze. Nakładaj kolory obok siebie i na siebie, a następnie mieszaj warstwy palcem. Jeśli mieszanka nadal nie odpowiada Twoim oczekiwaniom, możesz ją udoskonalić, dodając więcej warstw kolorów. Wskazane jest, aby na początku zastosować mniejszą liczbę odcieni kolorów, ponieważ mieszanka wielu kolorów może szybko zmienić się w odcień szarości.

Gradienty

Tworzenie gradientów kolorów to mocna strona miękkich pasteli. Potrafią one tworzyć płynne, malarskie gradienty jak żaden inny środek malarski czy rysunkowy.

Nakładaj kolory wybrane do gradientu obok siebie. Następnie wymieszaj kolory tylko na ich granicach, najlepiej używając wiszera do rozcierania pasteli. Końcówka papierka pozwala na pracę na małych obszarach. To prosty sposób aplikacji, który daje spektakularne efekty!

Warto wiedzieć: Wiszer do rozcierania składa się z ciasno zwiniętego papieru i można go przyciąć do odpowiedniego rozmiaru używając noża lub ostrego nożyka. Wiszery są dostępne w różnych grubościach.

Rozjaśniaj i przyciemniaj

Możesz oczywiście użyć czerni, aby przyciemnić kolor. Ale spróbuj użyć do tego koloru uzupełniającego. Na kole kolorów jest to kolor przeciwny do koloru, który Ci się podoba. W przedstawionym przykładzie kolor niebieski i pomarańczowy znajdują się naprzeciw siebie. Kiedy nałożysz na siebie te dwa kolory, otrzymasz odcień szarości. Możesz zmieniać odcień szarości, dostosowując proporcje dwóch kolorów. Mieszanie koloru z bielą to świetny sposób na jego rozjaśnienie. Podobnie możesz spróbować użyć innych jaśniejszych odcieni kolorów. W zależności od odcienia koloru uzyskasz mieszanki o charakterze ciepłym lub chłodnym.

Gumka artystyczna

Gumka artystyczna to coś, bez czego naprawdę nie można się obejść! Miękką masę gumową można ugniatać w dowolny kształt, dzięki czemu można ją stosować do korekcji małych plamek lub większych fragmentów. Gumka artystyczna po nałożeniu na wybrane miejsce wchłania sypkie pigmenty wiążąc je z masą gumową.

Gumka artystyczna oferuje inny sposób rozjaśniania kolorów i poprawiania części obrazu. Ale to nie wszystko, co może zrobić: użyj gumki artystycznej, aby usunąć pigmenty z obrazu za pomocą krawędzi papieru lub szablonu. Pozwala to na precyzyjne tworzenie jasnych linii lub obszarów na zdjęciu w celu uzyskania ekstrawaganckich efektów; działa to również na ciemnych papierach.

Pozytywny i negatywny

Spróbuj czegoś nowego! Zazwyczaj rysujesz motyw za pomocą kolorowych pasteli na białej kartce. Teraz spróbuj odwrócić tę zasadę: wypełnij całe tło kolorem, pozostawiając motyw w kolorze papieru. Zobacz jak teraz wygląda Twój motyw! Wypróbuj różne opcje aby zobaczyć, które nadają się do tej techniki.
Bez utrwalacza: Kolor wierzchni rozmazuje się z kolorem bazowym. Z utrwalaczem: Kolor wierzchni nie rozmazuje się z kolorem bazowym

Nakładanie utrwalacza

Nawet jeśli dobrze wtarłeś kolorowe pigmenty w papier, pozostają one luźno na podłożu i są podatne na niezamierzone rozmazanie. Utrwalacz umożliwia zapieczętowanie i utrwalenie obrazu. Utrwalacz jest rozpylany na obraz z odległości ok. 30cm. Po wyschnięciu trwale zabezpiecza powierzchnię.

Istnieją różne opinie na temat tego, czy należy stosować utrwalacz, czy nie. Przeciwnicy krytykują, że użycie utrwalacza sprawia, że kolory wydają się ciemniejsze i bardziej matowe. Zwolennicy używają utrwalacza, aby chronić swoje zdjęcie, a także pozwolić sobie na dalszą obróbkę zdjęcia po wyschnięciu utrwalacza.

Utrwalenie pośrednie

Tak zwane utrwalanie pośrednie to technika, którą można zastosować do poprawiania zdjęć, a także do pracy nad nimi w inny twórczy sposób. Wyschnięty utrwalacz pozostaje na kolorze jak powłoka i zapobiega jego mieszaniu się z nakładanymi później kolorami. Możesz na przykład zastosować jaśniejsze kolory na częściach zdjęcia, które stały się zbyt ciemne, lub umieścić precyzyjne punkty świetlne. Warstwa po warstwie, pośrednie utrwalanie otwiera duże pole do kreatywnej kompozycji obrazu.

Warto wiedzieć: Lakier do włosów nie jest zbyt odpowiedni jako utrwalacz, ponieważ powoduje sklejanie się pigmentów, co powoduje plamy na obrazie.

Możesz nałożyć utrwalacz na wstępny szkic, a następnie rysować miękkimi pastelami. Zapobiega to rozmazywaniu szkicu.




Dla świetnych efektów: Szablony

Jeśli nie chcesz nakładać utrwalacza na swoje zdjęcie w celu konserwacji, ale jest na nim obszar, który chcesz poprawić, możesz zastosować tutaj małą sztuczkę. Wytnij kawałek papieru, aby wykonać szablon w kształcie obszaru, nad którym będziesz pracować. Następnie umieść szablon na zdjęciu i nałóż utrwalacz na wycięcie. Gdy utrwalacz wyschnie, można nałożyć więcej kolorów temu obszarowi.
Mieszaj miękkim pędzelkiem

Rafinowanie

Trudno w to uwierzyć, ale przy pomocy wody i pędzla można znacząco wpłynąć na wygląd pastelowego obrazu. Wypróbuj ten akwarelowy efekt! Narysuj obiekt za pomocą miękkich pasteli. Teraz weź miękki pędzel zwilżony dużą ilością wody i przesuń go po rysunku. Pigmenty na wierzchu zostaną wchłonięte przez pędzel i rozmieszane na obrazie, nie niszcząc oryginalnego obrazu. Proste i genialne!

Przydatna pomoc

Poznałeś już najważniejsze pomoce: gumkę i wiszer do rozcierania. Ale jest jeszcze więcej z nich do odkrycia.
Nóż lub blok papieru ściernego umożliwiają łatwe zeskrobanie pigmentu z pasteli. Nałóż pigment bezpośrednio na zdjęcie lub zeskrob go na osobną kartkę papieru.

Możesz nabrać pigment palcem i włączyć go do istniejącego rysunku lub natychmiast wmieszać go w zdjęcie. Jest to idealna technika, którą można zastosować do szybkiego kolorowania dużych obszarów lub tworzenia pięknych tekstur.

Łączenie mocnych technik

Zaprezentowane przez nas techniki rysunkowe dają nieograniczone możliwości tworzenia ekstrawaganckich pastelowych obrazów. Jeśli szukasz jeszcze większej różnorodności i uwielbiasz obrazy mieszane, poeksperymentuj z ekscytującymi kombinacjami innych materiałów i narzędzi z oferty Creative Studio.

Do wstępnego szkicowania można na przykład użyć pióra Pitt Artist Pen z wodoodpornym tuszem. Połączenie miękkiego ołówka Goldfaber również daje świetne rezultaty.