Nauka systematycznego pisania

Wchodząc w ruch

W miarę rozwoju zdolności motorycznych Twojego dziecka, będzie ono kontynuować ich ulepszanie i doskonalenie w trakcie pierwszych lat życia. Dobrze rozwinięte umiejętności motoryczne stanowią fundament do nauki pisania i ułatwiają ten proces nauki - na przykład Twoje dziecko będzie ćwiczyć te umiejętności w przyjemny sposób, bawiąc się koralikami i nitką, wyrabiając ciasto do modelowania, wiążąc kokardę i tworząc prace plastyczne.

Poprzez zachęcanie swojego dziecka do wykonywania ćwiczeń przygotowawczych dajesz mu możliwość ćwiczenia sekwencji ruchów ręki podczas pisania. W tym kontekście warto prosić dziecko o wykonywanie dużych ruchów obejmujących całe ramię. Jeśli ma ono dużo przestrzeni i dużą kartkę papieru, zrozumie, jakie sekwencje ruchów są zaangażowane, bez napinania mięśni.

Ćwiczenia mające na celu ćwiczenie płynnych i równomiernych ruchów ołówkiem pomogą Twojemu dziecku nauczyć się odpowiednich sekwencji ruchów ręki i nadgarstka podczas pisania. Dziecko powinno także poczuć rytm, ponieważ podczas pisania stale przełączamy się między szybkimi pociągnięciami a krótkimi przerwami. Nie wahaj się stymulować entuzjazm i ciekawość swojego dziecka do odkrywania świata liter, ponieważ nauka pisania wpłynie na ogólny rozwój Twojego potomstwa.