bullet journaling

Mój własnoręcznie wykonany dziennik

Każdego dnia stajemy w obliczu wyzwań i zadań, które można z powodzeniem pokonać, o ile mamy odpowiedni plan. Niestety, często towarzyszą nam przepełnione kalendarze, długie listy zadań, notatki i porozrzucane kartki. Jednak dzięki własnoręcznie zaprojektowanemu bullet journalowi lub dziennikowi typu bullet, możesz to wszystko zintegrować w jednym miejscu. To nie tylko pomaga w efektywnej organizacji, ale także dodaje odrobinę kreatywności do codziennego życia. Ta mała książeczka pozwoli Ci przekształcić swoje spotkania, projekty i pomysły w coś wyjątkowego, tworząc zarazem praktyczne narzędzie do planowania.

Co to jest bullet journal?

Zadaniem bullet journala jest stworzenie kalendarza z wystarczającą ilością miejsca na zapisywanie spotkań, list, przemyśleń i inspiracji. Ten niezwykle elastyczny system organizacji został stworzony przez nowojorskiego projektanta graficznego Rydera Carrolla. Jego celem było stworzenie dziennika bez reguł, który miałby wystarczająco dużo miejsca.
Ponieważ każda osoba jest inna, system organizacyjny powinien zostać zaprojektowany zgodnie z własnymi preferencjami i zainteresowaniami danej osoby. Dostosowany do potrzeb w pracy, szkole, na uniwersytecie czy w czasie rekreacji, bullet journal pomaga Ci w uporządkowaniu codziennego życia tak, abyś niczego nie zapomniał i nie zgubił. System łączy kalendarz, listy zadań i ważne notatki w jednym miejscu, jednocześnie zapewniając miejsce na poszczególne tematy, takie jak cotygodniowe refleksje, przemyślenia, cytaty, zdjęcia, dekoracje i wiele więcej!

Terminologia

  • Bullet: Tak zwany punktor to symbol, któremu przypisano określone właściwości. Punktory służą do oznaczenia konkretnych zadań i spotkań w całym dzienniku (np. „O” oznacza „spotkanie”).
  • Klucz: W kluczu (lub legendzie) przypisujesz funkcję do każdego punktora lub symbolu i tworzysz opisaną listę kluczy. Dzięki temu można szybko znaleźć konkretne tematy. Kolory również mogą służyć jako klucze (np. zaznaczanie ważnych spotkań na czerwono).
  • Indeks: Indeks pomoże Ci zachować przegląd wszystkich zdefiniowanych tematów, podając numer strony. Indeks musi być regularnie aktualizowany.
  • Tracker: Wszystko, co chcesz regularnie rejestrować, będzie objęte terminem „tracker”. Dzięki temu możesz analizować takie rzeczy, jak nawyki żywieniowe (monitorowanie jedzenia), cykl snu (śledzenie snu) czy aktywność sportowa (śledzenie sportu).
  • Dziennik: Dziennik codzienny to kalendarz Twoich planów. Pokazuje wszystkie nadchodzące spotkania, wydarzenia i zadania, które masz w danym dniu. Często używane są również dzienniki przyszłości, dzienniki miesięczne i dzienniki tygodniowe.
  • Kolekcje: Kolekcje to indywidualnie zaprojektowane strony. Na przykład jedną stronę można pozostawić pustą po każdym cotygodniowym dzienniku, aby zrobić miejsce na listy i przypomnienia.
 

Materiały i narzędzia

  • Notatnik: Niezależnie od tego, czy jest to notatnik z kartkami w linię, w kratkę, pustymi czy w kropki, rodzaj notatnika, którego użyjesz, zależy wyłącznie od Ciebie. Wybierz to, co jest dla Ciebie najwygodniejsze. Numery stron są bardzo istotne dla indeksu. Niemniej jednak, jeśli to konieczne, możesz je dodać samodzielnie.
  • Linijka: Linijka jest bardzo przydatna do tworzenia dzienników, jeśli chcesz, aby Twój kalendarz wyglądał schludnie i estetycznie. Dekoracje geometryczne również świetnie nadają się do nadania odrobiny elegancji.
  • Ołówek i gumka: Jeśli nie czujesz się jeszcze na tyle pewnie, aby pisać w dzienniku za pomocą trwałych długopisów, możesz zacząć od rysowania cienkim ołówkiem, a później je zmazać. To z pewnością pomoże Ci osiągnąć nawet najbardziej skomplikowany projekt strony.
  • Cienkopisy i pisaki: Cienkopisy są niezbędne – szczególnie w przypadku kluczy. Można używać cienkopisów w dowolnym kolorze. Dzięki temu możesz z łatwością tworzyć cienkie linie, napisy i szkice, aby nadać swojemu dziennikowi osobisty charakter.
  • Pióra atramentowe: Pióra atramentowe doskonale nadają się do szybkich rysunków, takich jak wizualizowane cotygodniowe przeglądy i przypomnienia na pustych stronach. Możesz także szybko i łatwo czerpać z książki swoje pomysły i inspiracje, będąc poza domem.
  • Tekstylia: Kolorowe tekstylia doskonale nadają się do podkreślania ważnych wydarzeń różnymi kolorami. Możesz także tworzyć rysunki przypominające szkice i pisać z różnymi szerokościami pociągnięć, aby zapewnić różnorodność.
  • Pisaki pędzelkowe: Długopisy pędzelkowe przydają się do ozdabiania pamiętnika napisami – niezależnie od tego, czy są to zawijasy, czy tytuły – wszystko powinno wyglądać atrakcyjnie. Za pomocą elastycznej końcówki pędzla można stworzyć efekt kaligraficzny, stosując technikę lekkiego nacisku na papier podczas pociągnięcia w górę i większego nacisku na pisak podczas pociągnięcia w dół.
  • Kolorowe kredki: Kolorowych kredek można używać, aby dekoracje i kolorowe elementy wyglądały jeszcze bardziej ekscytująco. Żywe kolory są przydatne do rysowania, kolorowania i tworzenia abstrakcyjnych motywów.

Struktura

Indeks

  1. Zastanów się, w jaki sposób chcesz strukturyzować swój dziennik i jak możesz zdefiniować klucze dla największej wygody. Pozostaw teraz pierwsze 4-5 stron książki puste, abyś mógł rozbudować spis treści, gdy będziesz chciał dodać coś nowego. Możesz zacząć używając ołówka.
  2. Możesz przeznaczyć stronę po spisie treści na legendę, a następnie na przykład na kalendarz przyszłości, kalendarz miesięczny, kalendarz tygodniowy, a być może nawet dziennik codzienny. Kalendarz tygodniowy lub, jeśli chcesz, dzienny, będzie prowadzony przez resztę notesu; dlatego pozostaw jedną lub więcej stron w każdym tygodniu pustych na kreatywne notatki. Możesz następnie odnotować je odpowiednio w indeksie.
  3. Spis treści jest ciągle zmieniający się i konstruowany w miarę dodawania treści do książki. Dlatego zawsze zapisuj najpierw tematy, a następnie numery stron, aby uniknąć błędów. Zachowaj indeks zawsze zaktualizowany, abyś mógł szybko odnaleźć ważne informacje, nie musząc przeglądać całej książki. Aby nadać swojemu indeksowi osobisty charakter, możesz ozdobić go detalami dekoracyjnymi, ramkami i banerami.

Legenda

1. Będziesz potrzebować 1-2 stron zaraz po spisie treści dla legendy. Pomaga lepiej organizować i łatwiej znajdować spotkania i notatki. Najpierw zdefiniuj swoje klucze: każdy symbol lub kolor powinien oznaczać coś innego.
2. Możesz na przykład użyć innego punktora do spotkań służbowych niż ten, którego używasz do opisania wydarzeń osobistych lub towarzyskich. Mały wykrzyknik obok słowa może pomóc Ci przypomnieć, że dotyczy ono czegoś ważnego. Podobnie kolory można również wykorzystać do rozróżnienia spotkań lub myśli.
3. Teraz narysuj punktowania, znaczniki i kolorowe klucze pod tytułem tematu na pustej stronie i zapisz odpowiedni opis. Zaprojektuj i udekoruj stronę według własnego uznania.

Kalendarz

1. Zastanów się, jak chciałbyś zaprojektować swój przyszły dziennik, aby zawierał ogólny przegląd harmonogramu. Na początek ołówkiem narysuj zwięzłe dzienniki miesięczne i zostaw trochę miejsca na ewentualne dodatki.
Dziennik miesięczny jest nieco bardziej szczegółowy. Aby dokładnie zaplanować każdy dzień miesiąca, narysuj małe okienko, w którym będziesz mógł później pracować z kluczami i skrótami. Zarezerwuj jedną lub dwie strony na każdy miesiąc.
3. Zawsze możesz przebudować dziennik tygodniowy na następny tydzień. Zostaw wystarczająco dużo miejsca na każdy dzień, aby móc ująć wszystkie spotkania w punktach. Możesz zostawić pustą stronę na każdy tydzień, aby zapisywać osobiste przypomnienia, listy rzeczy do zrobienia i narzędzia do śledzenia. Jeśli zbliża się tydzień pełen wydarzeń, możesz nawet przejść do tworzenia codziennego dziennika. Odłóż jedną lub dwie strony na każdy dzień i możesz umieścić na nich wszystko, co chcesz.

PDF for download