Jak narysować gotkę krok po kroku

  • Adults 
  • Teenagers 
  • 120 min
Potrzebujesz:

Kredki ołówkowe Art Grip Aquarelle, India Ink Pitt Artist Pen S, ołówek grafitowy Grip 2001 2B, pędzel. 

Świat gotów fascynuje rysowników nie tylko ze względu na charakterystyczne kolory i dość mroczną atmosferę, ale przede wszystkim z powodu niezwykłych akcesoriów i ubrań postaci Zapoczątkowało to stworzenie jedynych w swoich rodzaju bohaterów. Tematem naszego rysunku jest gotycka dama, która stoi pośród cierni w świetle pełni księżyca.
Niepokojącą atmosferę tej kompozycji budują przede wszystkim kontrasty. Zwróć uwagę na dopasowany do sylwetki strój z odkrytymi ramionami. Składa się on z pięknych i delikatnych elementów oraz z takich, które budzą grozę jak na przykład kolczasta bransoleta (tak zwana pieszczocha) na lewym nadgarstku dziewczyny. Jej spojrzenie i znamię pod lewym okiem sprawiają, że wygląda jednocześnie arogancko i tajemniczo. Nadaje to postaci rys romantyzmu w jego najmroczniejszej odsłonie. 

Krok 1

Aby narysować postać, najpierw wykonaj wstępny szkic na papierze rysunkowym A4. Najlepiej zacząć od prostego zarysu postaci, a następnie zaznaczyć na niej stawy. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, by poza była ekspresywna i dynamiczna, ale zaraz odpowiednia dla gotyckiej damy. Jej ręce są zgięte, a nogi zalotnie ustawione jedna za drugą. Głowa jest lekko przechylona na bok. Ta poza doskonale odda je charakter postaci!
Rysunek nie powinien całkowicie wypełniać papieru A4, w przeciwnym razie nie będzie wystarczająco miejsca na uwzględnienie tła.

 

Krok 2

Dodaj sylwetce nieco więcej głębi za pomocą podstawowych kształtów geometrycznych, takich jak walce. Podczas szkicowania upewnij się, żeby rysować kształty w taki sposób, aby zbyt wiele linii nie nachodziło na siebie w jednym punkcie. W zależności od preferencji, Twoja gotka może być szczuplejsza lub mieć pełniejsze kształty, zgodnie z barokowym ideałem piękna.

Krok 3

Następnie naszkicuj sukienkę, fryzurę, torebkę, krawat i cygarniczkę. Wszystkie te elementy są początkowo dodawane tylko w uproszczonej formie. Jeśli nowe elementy nakładają się na siebie, tworząc wrażenie chaosu w rysunku, możesz trochę poprawić pozycje kończyn.

Krok 4

Dokończ zarys postaci, jak pokazano na rysunku. Zwracaj szczególną uwagę na różne kształty i materiały, jak np. bardzo kanciasta bransoletka na lewej ręce, czy frywolne i delikatne falbanki wystające spod spódnicy. Właśnie ukończyłeś swój wstępny szkic. Pomoże ci to skuteczniej oszacować wpływ drobnych detali (takich jak fałdy kostiumu) na całość wizerunku.
Ponadto znacznie łatwiej będzie dopasować odpowiedni wyraz twarzy. Odległe lub nawet nieco aroganckie spojrzenie będzie idealnie pasowało do lekko przechylonej głowy. 

Krok 5

Możesz teraz dokonać ostatecznych poprawek we wstępnym szkicu. Delikatne poszerzenie ramion sprawiło, że talia gotki wydaje się nieco smuklejsza. Bransoletki również zostały zmodyfikowane, ponieważ gotyckie stroje odznaczają się kombinacją wielu różnych akcesoriów. Powiększyliśmy tez nieco głowę. Do przeniesienia postaci na arkusz papieru akwarelowego A4 użyj papieru grafitowego. Za pomocą cienkopisu uwydatnij kontury i wymaż wszelkie widoczne linie ołówka.

Krok 6

Zalecamy umieszczenie papieru akwarelowego na nieużywanym arkuszu papieru. Zapobiegnie to odciskaniu się struktury, na której położony jest papier (np. panel stołu). Po pogrubieniu krawędzi cienkopisem, zamaluj wydzielone powierzchnie za pomocą kredek akwarelowych Art GRIP. W tym celu trzymaj kredkę pod bardzo płaskim kątem i ostrożnie przesuwaj nią po papierze, aby wypełnić poszczególne obszary. W razie potrzeby należy od czasu do czasu naostrzyć ołówek.
Obraz powinien wyglądać niemal monochromatycznie, z wyjątkiem fioletowych włosów, które są typowe dla mangi oraz kolorowych akcentów na torbie, gorsecie i oczach. Aby uzyskać większe wrażenie głębi i trójwymiarowości, można zmniejszyć lub zwiększyć intensywność kolorów w określonych punktach (na przykład na spódnicy).

 

Krok 7

Następnie zamaluj wszystkie elementy rysunku, jak pokazano na ilustracji. Zmieniając intensywność i kontrast kolorów, możesz rysować różnego rodzaju materiały przy użyciu wyłącznie jednego koloru. Gorset i spódnica są wykonane z połyskującej tkaniny, krawat i wstążka do włosów są bardziej matowe, a bransoletki i cygarniczka są metalowe. Nie nakładaj na samą postać gotyckiej damy wody – zachowaj ten efekt farb akwarelowych na namalowanie tła.

Krok 8

Na nowym arkuszu papieru rysunkowego DIN A4 wykonaj wstępny szkic tła. Użyj siatki do narysowania uschniętych krzewów ciernistych ostro odcinających się od nocnego nieba. Krzewy po prawej stronie wydłużają się w kierunku księżyca. To sprawia, że tło jest bardziej jednolite, pozbawione wizualnej dominanty (którą ma być dodana później postać).

Krok 9

Gdy będziesz już zadowolony ze wstępnego szkicu, narysuj go po raz drugi na nowym arkuszu papieru akwarelowego A4. Następnie za pomocą kredek akwarelowych Art GRIP pomaluj tło. Dociśnij kredki trochę mocniej przy górnej i dolnej krawędzi obrazu, żeby kolor był intensywniejszy. Następnie wykonaj subtelne przejście tonalne za pomocą wilgotnego pędzla. W niebiesko-fioletowej części nieba możesz kilkakrotnie rozprowadzić kolor w określonych punktach, aby uzyskać wrażenie chmur. Ciernie zostaną dodane w następnym kroku.

Krok 10

Gdy tylko tło wyschnie, możesz narysować cierniste krzewy. Czerń krzewów jest bardzo intensywna, dlatego należy wielokrotnie naostrzyć kredkę akwarelową Art GRIP, aby ciernie zyskały ponury, złowrogi wygląd.