Jak narysować wróżkę krok po kroku

  • Adults 
  • Teenagers 
  • 120 min
Potrzebujesz:

Kredki akwarelowe Art Grip, India Ink Pitt Artist Pen rozmiar S, ołówek grafitowy Grip 2001 2B, pędzel


Świat elfów, goblinów i duchów jest prawdziwą kopalnią fascynujących historii i tematów na zachwycające rysunki. Postać na obrazku to niesforna, mała wróżka, która spaceruje po zaczarowanym lesie. Odwrócona jest do nas plecami, dzięki czemu jej delikatne, półprzezroczyste skrzydła są szczególnie widoczne. Patrzy na nas przez ramię, jakby zapraszała nas do wyruszenia z nią w podróż.

Krok 1

Aby narysować postać, najpierw wykonaj wstępny szkic na papierze rysunkowym A4. Najlepiej zacząć od prostego zarysu figury, a następnie zaznaczyć na niej stawy.

Zauważ, że lewe ramię wróżki jest lekko uniesione, a jej plecy są lekko zaokrąglone. Odpowiednie uchwycenie pozy pozwoli Ci oddać psotny, figlarny i swawolny charakter leśnej wróżki. To bardzo ważny etap pracy.

Krok 2

Dodaj wróżce nieco głębi za pomocą podstawowych kształtów geometrycznych, takich jak walce. Podczas szkicowania pamiętaj, żeby rysować kształty w taki sposób, aby zbyt wiele linii nie nachodziło na siebie w jednym punkcie. W tym kroku musisz również zdecydować, jakie gabaryty powinna mieć wróżka. Powinna być delikatna i subtelna, ale jednocześnie nie nazbyt wątła i krucha.

Krok 3

Teraz dorysuj swojej postaci włosy, sukienkę, pończochy, rękawiczki i skrzydła. Skrzydła powinny rozciągać się na szerokość mniejszą niż dwie trzecie rozmiaru ciała wróżki. Obróć ją nieco bardziej w kierunku odbiorcy i narysuj charakterystyczne elfie uszy. Jeśli nowe elementy nakładają się na siebie, tworząc wrażenie chaosu w rysunku, możesz trochę poprawić pozycje kończyn. Należy również rozważyć, jak dyskretny powinien być kostium i jak wymyślne mogą być inne szczegóły. Powinny stanowić ciekawy dodatek, ale nie odciągać uwagi od kształtu ciała czy skrzydeł.

Krok 4

Dokończ wróżkę, tak jak pokazano na rysunku. Właśnie ukończyłeś swój wstępny szkic! To pomoże Ci lepiej ocenić, które obszary w kolejnych etapach powinny być słabiej lub mocniej pokolorowane kredkami, żeby nadać postaci wrażenie głębi. Ponadto, będziesz mógł wydobyć różnicę pomiędzy częściami obrazu, które są nieprzezroczyste, a tymi, które są półprzezroczyste. Łatwiej będzie również wyznaczyć odpowiedni rozmiar oka oraz określić, jak powinny układać się fałdy kostiumu.

Krok 5

Możesz teraz dokonać ostatecznych poprawek w szkicu wstępnym. Kształt ciała wróżki jest teraz nieco pełniejszy, lewa noga bardziej wygięta, a skrzydła mniejsze. Do przeniesienia postaci na arkusz papieru akwarelowego A4 użyj papieru grafitowego. Za pomocą cienkopisu uwydatnij kontury i wymaż wszelkie widoczne linie ołówka.

Krok 6

Zalecamy umieszczenie papieru akwarelowego na nieużywanym arkuszu papieru. Zapobiegnie to odciskaniu się struktury, na której położony jest papier (np. panel stołu). Kiedy krawędzie zostały już pogrubione cienkopisem, zamaluj wydzielone powierzchnie za pomocą kredek akwarelowych Art GRIP. W tym celu trzymaj kredkę pod bardzo płaskim kątem i ostrożnie przesuwaj ją po papierze, aby wypełnić poszczególne obszary. W razie potrzeby należy od czasu do czasu naostrzyć ołówek. Aby uzyskać większe wrażenie głębi i trójwymiarowości, można zmniejszyć lub zwiększyć intensywność aplikowania kolorów w określonych punktach. Na przykład skrzydła i ubrania są zamalowane delikatniej, aby uzyskać efekt półprzezroczystości. Różnicę w nakładaniu koloru można dostrzec na włosach, częściach kostiumu i tylnym skrzydle, na których zastosowano technikę malowania mokrym pędzlem. Metoda ta umożliwia tworzenie zróżnicowanych struktur powierzchni. 

Krok 7

Następnie zamaluj wszystkie elementy rysunku, jak pokazano na ilustracji. Nie zapomnij o zmianie intensywności aplikowania kolorów. Możesz zerknąć na swój wstępny szkic ołówkiem (krok 4), aby zobaczyć, gdzie powinny znajdować się ciemniejsze obszary. Możliwość malowania wodą po kredkach akwarelowych Art GRIP oznacza, że za pomocą wilgotnego pędzla z łatwością można uzyskać wyjątkowe przejścia tonalne i odcienie. Gotowa wróżka ma wesołe, lśniące kolory, które podkreślają jej figlarny charakter. Po wysuszeniu, użyj cienkopisu, aby skrzydła i frędzle jej stroju zyskały wyrazistość.

Krok 8

Na nowym arkuszu papieru rysunkowego DIN A4 wykonaj wstępny szkic tła. Nasza wróżka stoi na środku tętniącego życiem lasu. Naszkicuj stare drzewa o grubej korze i korzeniach, rosnące pośród długiej trawy. Siatka pomoże ci praktycznie podzielić arkusz papieru. Krajobraz charakteryzuje się prostotą, a poszczególne płaszczyzny są wyraźnie oddzielone od siebie tak, że wróżka stoi na pierwszym planie, pomimo delikatnego ubarwienia niektórych obszarów.

Krok 9

Gdy będziesz już zadowolony ze wstępnego szkicu, narysuj go po raz drugi na nowym arkuszu papieru akwarelowego A4. Następnie za pomocą kredek akwarelowych Art GRIP pomaluj tło. W miejscach, w których chcesz uzyskać większą głębię, musisz nałożyć więcej warstw koloru. Używając żółtego odcienia w przestrzeniach między drzewami możesz stworzyć efekt światła słonecznego wpadającego przez liście. Następnie przejedź wilgotnym pędzlem po każdym kolorowym obszarze, aby uzyskać przejścia tonalne między walorami. Drobniejsze szczegóły, takie jak pojedyncze źdźbła trawy, zostaną dodane w następnym kroku.

Krok 10

Po wyschnięciu tła dorysuj trawę i nadaj strukturę koronom drzew i korze przez zastosowanie „suchego” koloru (użyj do tego samej kredki, bez malowania wodą).