Podstawowe techniki z Goldfaber

  • Everybody 
  • 30 min
Potrzebujesz:

Kredki ołówkowe Goldfaber

Goldfaber: jakość robi różnicę

Ołówek kolorowy Goldfaber to świetny przybór do rysowania, ale dlaczego jest tak wyjątkowy? Wszystko sprowadza się do jakości używanych przez Faber-Castell materiałów.

Zacznijmy od drewna, które otacza wkład. Nikt nie lubi, gdy trudno jest naostrzyć ołówek, dlatego używamy drewna o długich, gładkich włóknach, które łatwo się ostrzy. Mniej strzępów oznacza, że ołówek posłuży ci na dłużej.

Najważniejsza jest sama wkładka. W ołówku Goldfaber używamy wysokiej jakości pigmentów, które w połączeniu z woskiem dają miękki i intensywny ślad. Dokładnie mielimy i mieszamy składniki, aby uzyskać najlepszą jakość. Chcesz rysować, a my dostarczamy idealne narzędzie: najwyższej jakości składniki, świetne kolory i trwałość nawet przy mocnym świetle.

Efekt koloru

Na rysunek składa się wiele czynników: liczba kolorów, intensywność kolorów, kontrast, kompozycja, proporcje – krótko mówiąc, bardzo złożony system. Ale nie martw się, to od Ciebie zależy, jak skomplikowane będzie stworzenie Twojego rysunku. Pomoże Ci to poznać harmonię kolorów i zrozumieć wzajemne oddziaływanie kolorów. Dobrym ćwiczeniem jest narysowanie tego samego obrazu przy użyciu innej liczby kolorów.
Rysunek jednym kolorem: pomarańczowy
Aby uzyskać prostą harmonię kolorów, na początku używaj tylko jednego koloru. Aby go rozjaśnić użyj bieli, a czerni dla przyciemnienia. Zwróć uwagę na dobry kontrast, aby rysunek nie był zbyt dwuwymiarowy.
Rysunek dwoma kolorami: pomarańczowy + turkusowy
Wybierz drugi kolor i narysuj ten sam obrazek, używając tych dwóch kolorów oraz ich mieszanin. Jak zobaczysz, mieszane odcienie zapewniają świeższy wygląd.
Rysunek trzema kolorami: pomarańczowy + turkus + fiolet
Wybierz trzeci kolor i narysuj obrazek jeszcze raz. Mieszanie trzech kolorów wymaga praktyki, dlatego trzeciego koloru należy używać oszczędnie.

Czy wiedziałeś?

W przeciwieństwie do grafitu ołówkowego, który jest spalany, twardość grafitów Goldfaber uzyskuje się w procesie suszenia.

Odpowiedni papier

Pewnie już stałeś kiedyś przed półką z papierem do rysowania, zastanawiając się, który rodzaj będzie najlepszy do Twojego projektu. Niestety, nie ma jednego jasnego wyboru, ponieważ różne papiery mają różne właściwości, a to, który będzie dla Ciebie najlepszy, zależy od Twojego stylu rysowania i planu projektu. Różne rodzaje papieru - o różnej grubości i fakturze - wpływają na to, jak linie będą wyglądać i jaki charakter będą miały Twoje rysunki. Mimo to, istnieją wskazówki, które mogą pomóc Ci podjąć decyzję.

Warto wiedzieć, że wysokiej jakości papier do rysowania cechuje się większą wagą (gramaturą), doskonałym składem surowcowym oraz odpornością na działanie kwasów i starzenie się.

Papier gładki, biały
Papier do tłoczenia na gorąco jest bardzo gładki, zapewnia wyraźne linie i jednorodne obszary kolorystyczne i nadaje się do szczegółowych, precyzyjnych rysunków.
Papier gruboziarnisty, w kolorze naturalnej bieli
Papier do tłoczenia na zimno ma drobno i gruboziarnistą powierzchnię, która przerywa linie i obszary, tworząc luźne pociągnięcia ołówkiem.
Papier kolorowy
Eksperymentuj także z kolorowym papierem. Blask kredek Goldfaber uwydatnia się na ciemnym papierze.

Przyciemnianie i rozjaśnianie

Oczywiście możesz użyć czerni, aby przyciemnić kolor. Spróbuj użyć w tym celu odpowiedniego koloru uzupełniającego. Na kole kolorów jest to kolor przeciwny wybranemu kolorowi. W przedstawionym przykładzie kolor niebieski i pomarańczowy znajdują się naprzeciw siebie. Kiedy nałożysz na siebie te dwa kolory, otrzymasz odcień szarości. Można zmieniać odcień szarości, dostosowując proporcje dwóch kolorów.

Świetnym sposobem na rozjaśnienie koloru jest nałożenie na niego bieli. Podobnie możesz spróbować użyć innych jaśniejszych odcieni. W zależności od użytego odcienia, nałożony kolor uzyska ciepły lub chłodny charakter.



Czy wiedziałeś?

Kolory uzupełniające, umieszczone obok siebie, wzmacniają wzajemnie efekt kolorystyczny. Na przykład pomarańczowy sprawia, że niebieski uwydatnia się, gdy jest używany obok niego.

Mieszanie kolorów

Naturalnie podnosisz zielony ołówek, aby narysować zielony obszar. To absolutnie w porządku, ponieważ w palecie kolorów Goldfaber są już piękne odcienie zieleni. Jeśli jednak chcesz w pełni wykorzystać różnorodność kredek Goldfaber, poświęć trochę czasu i przekonaj się, jak zróżnicowane mogą być tony, które można mieszać z różnymi odcieniami niebieskiego i żółtego. Ważna jest nawet kolejność nakładania się kolorów; na przykład nałożenie żółtego na niebieski spowoduje uzyskanie innego odcienia niż niebieski na żółtym.



Dobrze wiedzieć: Jasne kolory, takie jak żółty, są bardziej przezroczyste niż ciemne kolory. Dlatego jasne kolory nie są tak bardzo kryjące, jak ciemne kolory.

Kolejną zmienną dotyczącą projektowania kolorów jest intensywność nałożonego koloru. Ale bądź ostrożny: zbyt gruba warstwa koloru może uszczelnić powierzchnię papieru, uniemożliwiając w ten sposób nałożenie kolejnych kolorów. Jest to szczególnie trudne w przypadku układania kilku kolorów jeden na drugim. Wymaga to praktyki, ale warto poeksperymentować z własnymi niuansami kolorystycznymi. Na zakończenie możesz użyć najwyższego koloru, aby nadać całości odcień chłodny (niebieskawy) lub ciepły (czerwonawy) akcent.

Kreskowanie

Będziesz zaskoczony bogactwem możliwości ekspresji, jakie oferują Ci następujące techniki kreskowania!
W rysunku, kreskowanie określa warunki oświetleniowe i nadaje obiektom trójwymiarowy wygląd. Kreskowanie pozwala szybko rozwijać swój własny "podpis", ponieważ w rzeczywistości każda osoba kreskuje inaczej. Im więcej praktykujesz różne odstępy między liniami, zmieniasz nacisk, jaki wywierasz i eksperymentujesz z nakładaniem warstw, tym szybciej Twoje starania zostaną wynagrodzone coraz pewniejszym ruchem pędzla.
duże nachylenie = cienkie linie
płaskie nachylenie = szersza wykładzina

Pokażemy Ci, jak wykonać kreskowanie równoległe i krzyżowe. W przypadku obu technik należy trzymać ołówek pod bardziej stromym kątem. Nachylenie określa, czy linie są rysowane delikatnie i precyzyjnie, czy szeroko.

Kreskowanie równoległe


Jak wskazuje nazwa, ta technika kreskowania polega na rysowaniu linii równoległych do siebie i pod tym samym kątem. To może nie brzmieć zbyt ekscytująco, ale zakres kreskowania możliwy do osiągnięcia poprzez długość ruchu i zastosowany nacisk jest zadziwiający.
Całkowite kreskowanie nie nadaje efektu głębi - Ściśle nałożone kreski sprawiają, że obszary wydają się gęstsze - Krótkie kreski nałożone na siebie tworzą efekt głębi.




Zacznij od użycia jednego koloru i równomiernego nacisku. Trzymaj ołówek pionowo i rysuj na papierze równoległe linie w tym samym kierunku. Im bliżej siebie znajdują się linie, tym ciemniejszy wydaje się obszar. Rysowanie krótkich linii kreskowania tworzy nakładki, które zwiększają kontrast między jasnym i ciemnym. Nakładanie się pociągnięć kreskowania powoduje, że obszary te wydają się gęstsze.

Kreskowanie krzyżujące

Spodoba Ci się kreskowanie krzyżowe, ponieważ umożliwia luźniejsze, bardziej spontaniczne pociągnięcie, które nie musi być idealne.
Zacznij od jednego koloru i nakładaj kreskowanie pod różnymi kątami. Zwróć uwagę na wrażenie głębi wywołane luźniejszym i gęstszym kreskowaniem. Zmiana gęstości i długości linii skutkuje różnymi tonami.
Rysowanie za pomocą wielokolorowego kreskowania jest znacznie trudniejsze. Tutaj odcienie wizualnie łączą się w dopracowaną grę kolorów. Nie używaj na początku zbyt wielu kolorów, ale stopniowo zwiększaj ich liczbę.

Opracowując swój własny sposób kreskowania, który będziesz w stanie opanować tylko ty, z czasem nabędziesz unikalny styl. Użycie bardziej luźnego ruchu pozwoli ci na śmiałe eksperymentowanie z różnymi technikami kreskowania, co daje efektowne i wyraziste wzory.

Gdy patrzy się z daleka, linie kreskowania stają się intensywna, a kolor wydaje się ciemniejszy. Wizualnie łączą się one z obszarami kolorów. Im bliżej siebie znajdują się te linie, tym bardziej intensywny i ciemny wydaje się kolor.

Nacisk, jaki wywierasz na kredkę, określa intensywność nakładania koloru

Cieniowanie

Cieniowanie jest idealne do tworzenia pięknych, rozległych gradientów kolorystycznych, gdy nakładasz kolory warstwami i zawsze masz możliwość dostosowania, jeśli gradient nie jest jeszcze odpowiednio wyważony. W przeciwieństwie do kreskowania, trzymasz ołówek w bardzo płaskiej pozycji, dzięki czemu wykorzystywana jest cała powierzchnia wkładu. Powoduje to jednolite pokrycie powierzchni kolorem.

Frotaż


Dzięki cieniowaniu możesz wypróbować prostą technikę rysunkową: frotaż. Umieść kartkę papieru na teksturowanej powierzchni. Może to być drewno o grubym uziarnieniu, metalowa kratka, teksturalny len lub porowata ceramika. Kiedy następnie wykonasz cieniowanie, tekstura zostanie przeniesiona na papier, tworząc piękny wzór.

Sgraffito

Ostatni raz próbowałeś techniki sgraffito prawdopodobnie w dzieciństwie, używając kredek woskowych. Ale sgraffito to także ciekawy sposób wykorzystania zwykłych kredek.


Oto jak to działa:
pierwszy krok polega na całkowitym pokryciu jednego koloru drugim. Kolor bazowy powinien być jaśniejszy niż kolor na wierzchu. Następnie ostrożnie wydrap linie i obszary z górnej warstwy za pomocą noża. I tak w magiczny sposób stworzyłaś piękne kontrasty i wzory!

Małe sztuczki

Wykorzystaj techniki kreatywnie!
Rysowanie poza krawędzią papieru

Krawędzie papieru i szablony

Do rysowania wzorów możesz użyć kartki papieru. Rysując krótkie linie na krawędzi papieru, możesz stworzyć ścierniska, trawę lub abstrakcyjne struktury i wzory.
Cieniowanie na tłoczonym papierze

Papier tłoczony

Tłoczenie papieru to urocza technika. Przed rysowaniem wytłocz wzory lub linie na powierzchni papieru za pomocą sztyftu do tłoczenia lub tępej igły. Te niżej położone linie pozostają białe podczas rysowania na papierze i tworzą piękny kontrast z rysunkiem.
Rozprowadź kolor za pomocą pędzla i olejku dla dzieci

Olejek dla dzieci

To jest geniusz! Farby Goldfaber można rozpuścić w oleju parafinowym (olejku dla dzieci) w celu intensywnego malowania. Dzięki temu można tworzyć ekstrawaganckie tła, na których można kontynuować rysowanie po całkowitym wyschnięciu.

Przybory

Zwykle gumka pomaga poprawić błędy. Dlaczego nie wykorzystać go w zupełnie inny sposób? Umieść jedną lub dwie kartki papieru na swoim rysunku i delikatnie użyj gumki w szczelinie między nimi, aby utworzyć jaśniejsze linie lub obszary, co świetnie wpłynie na cały obraz. Dzięki szablonom można stworzyć jeszcze bardziej wyrafinowane stylizacje.
Na desce szlifierskiej znajdują się dwa papiery ścierne o różnej ziarnistości: jeden drobny, drugi grubszy, dzięki czemu można zetrzeć pigmenty o różnej wielkości.
Za pomocą noża, skalpela lub deski szlifierskiej możesz szybko stworzyć piękne wzory na swoim zdjęciu. Zeskrob trochę pigmentu z końcówki ołówka bezpośrednio na rysunek i rozprowadź go ściereczką lub palcem, aby uzyskać dramatyczny efekt. Jest to idealna technika umożliwiająca łatwe tworzenie wzorów lub większych obszarów kolorystycznych.

Łączenie mocnych technik

Zaprezentowane przez nas techniki rysowania dają nieograniczone możliwości tworzenia ekstrawaganckich obrazów. Jeśli szukasz jeszcze więcej miejsca na różnorodność i kochasz obrazy mieszane, eksperymentuj z ekscytującymi kombinacjami innych materiałów i narzędzi z oferty Creative Studio. Do wstępnego szkicowania można na przykład użyć pióra Pitt Artist Pen z wodoodpornym tuszem. Świetne efekty daje także połączenie pasteli miękkich i olejnych z ołówkiem Goldfaber.