Podstawowe techniki z Castell 9000

CASTELL 9000 to prawdziwy klasyk wśród ołówków. Został wprowadzony przez hrabiego Aleksandra von Faber-Castella w 1905 roku. Jego jakość oraz starannie dobrana skala twardości sprawiły, że stał się ulubionym narzędziem artystów i ilustratorów. Ołówek ten ma wkład w pełni związany z otaczającym go drewnem, co czyni go szczególnie odpornym na łamanie. CASTELL 9000 dostępny jest w 16 różnych stopniach twardości, co czyni go idealnym narzędziem do zastosowań technicznych i artystycznych, takich jak pisanie, rysowanie czy szkicowanie. Zapewnia najwyższą jakość w trakcie użytkowania.

Ołówki Castell 9000 to prawdziwa klasyka. Zostały wprowadzone na rynek w 1905 roku przez Aleksandra von Faber-Castella. Dzięki wysokiej jakości i wyjątkowo zróżnicowanej gamie stopni twardości są szczególnie popularne wśród artystów i grafików. Specjalna technologia, która spaja ze sobą grafit i drewniane obramowanie sprawia, że ołówki te są szczególnie odporne na złamanie. Ołówki Castell 9000 są dostępne w 16 różnych stopniach twardości, co sprawia, że znajdują szerokie zastosowanie w dziedzinach technicznych i artystycznych, takich jak pisanie, rysowanie czy szkicowanie. Ten klasyczny, zielony ołówek oferuje najwyższą jakość w czasie rysowania.

Odpowiedni uchwyt

Już sam sposób trzymania ołówka wpływa na prowadzenie linii. Trzymając ołówek wyżej (w większej odległości od grafitu)  uzyskuje się pociągnięcia przypominające swobodny szkic. Jeśli chwycisz ołówek bliżej grafitowej końcówki, uzyskasz dokładniejsze linie. Zapamiętaj: im bliżej grafitu, tym precyzyjniejszy rysunek.

Siła nacisku

Przez zmianę intensywności nacisku, ten sam ołówek może tworzyć zarówno linie cienkie, jak i szerokie. Ćwiczeniem udoskonalającym tę technikę może być naprzemienne zwiększanie i zmniejszanie nacisku podczas rysowania linii równoległych.

Właściwy papier

Wybór papieru jest niezwykle ważny ze względu na szeroką gamę technik rysowania. Przykład zaprezentowany po prawej to wykorzystanie ołówka Castell 9000 Jumbo 8B na trzech różnych papierach ziarnistych. W zależności od chropowatości papieru powierzchnia rysunku jest gładka lub szorstka.

Światło i odcienie

Na obrazach monochromatycznych kolory mogą być przedstawione w obszernej gamie wartości tonalnych. Różne odcienie szarości przekazują intensywność kolorów poszczególnych elementów, właściwości powierzchni oraz padanie światła. Nadają tym samym życie i głębię obrazom.

Kreskowanie

Kiedy kreskujesz, pamiętaj, żeby rysować linie zawsze w tym samym kierunku. Nakładanie i zagęszczanie linii wpływa na wartość tonalną, a długość i odległość między nimi na efekt wizualny.

Kreskowanie krzyżowe

W kreskowaniu krzyżowym rysujesz najpierw linie biegnące w tym samym kierunku, a potem rysujesz na nich kolejne, pod innym kątem. Różnica w liczbie i gęstości nakładających się linii tworzy walor (czyli natężenie barwy, ogólnie mówiąc: po prostu cieniowanie).

Chwyt z góry („overhand grip”)

Chwyt z góry (overhand grip) to sposób trzymania ołówka, blisko końca, daleko od grafitu. Użyj do tego kciuka i palca wskazującego i trzymaj ołówek pod płaskim kątem tak, żeby móc swobodnie zmienić kąt rysowania grafitu. W ten sposób możesz rysować nie tylko delikatne, lekkie linie, ale także i grube, ciemne kreski (wystarczy, że dociśniesz do kartki cały bok grafitu). Technika ta jest niezwykle pomocna w cieniowaniu dużych powierzchni przy jednoczesnym zachowaniu płynności odcieni tonalnych.

Rozcieranie

Swobodnie nałożony grafit można rozetrzeć na określonym obszarze za pomocą papierowej ściereczki lub palca. Jest to bardzo przydatna technika w procesie tworzenia chmur, wody lub zamazanego tła.

Źródło inspiracji

Kliknij i czerp inspirację ze wspaniałych dzieł sztuki i pomysłów na rysunki, wykonanych przy użyciu ołówków Castell 9000.

Zobacz więcej fascynujących dzieł sztuki