Ultra-matowy efekt

Ołówki Pitt Graphite Matt

Po lewej: grafit standardowy - po prawej: ołówek Pitt Graphite Matt

Matt to nowa czerń - teraz również w świecie rysunku

Redukcja odbić światła na papierze: Pitt Graphite Matt to pierwszy ołówek grafitowy z tak głęboko czarnym i matowym wykończeniem. To specjalnie opracowana przez Faber-Castell wyróżniająca cecha dla uniknięcia błyszczącego efektu i niechcianych refleksów świetlnych. Ołówek ten nie tylko daje eleganckie wykończenie, ale też spełnia faktyczną potrzebę istniejącą wśród artystów na całym świecie, którzy chcą lub muszą zaprezentować swoją pracę także w cyfrowym świecie. Robiąc zdjęcie lub skan rysunku wykonanego zwykłym ołówkiem, lśniący grafit tworzy niepożądany połysk i odbicia światła, w związku z czym jest gorzej widoczny i należy oglądać go pod specyficznym kątem. Na szczęście to już przeszłość! Nowy ołówek grafitowy Faber-Castell gwarantuje ekstremalną redukcję refleksów na papierze, a tym samym możliwości duplikacji wiernej oryginałowi. Jak we wszystkich pozostałych drewnianych ołówkach Faber-Castell, grafit w Pitt Graphite Matt jest szczególnie odporny na pękanie i działanie światła. Ponadto, kierując się zrównoważonym rozwojem zastosowano lakier na bazie wody. Jednak to co wyróżnia Pitt Graphite Matt to realizacja credo „Matt to nowa czerń”.

Sztuka autorstwa Kelvina Okafora - Hiperrealistyczne rysunki ołówkiem

Co Kelvin sądzi o nowym Pitt Graphite Matt?

 

Informacja, że ma pojawić się matowy ołówek grafitowy, całkowicie mnie powaliła!

Sztuka autorstwa Jono Dry - surrealistyczne rysunki ołówkiem

Dowiedz się więcej

Skąd wziął się pomysł na opracowanie matowego ołówka grafitowego?

Ważnym elementem sztuki jest jej odpowiednia prezentacja – zarówno fizycznie na wystawie, jak i cyfrowo na stronach internetowych, platformach artystycznych czy social mediach. Sporym wyzwaniem dla wielu z nas jest ekspozycja na światło. W niesprzyjających warunkach oświetleniowych odbicia światła mogą nawet pochłonąć szczegóły rysunku sprawiając, że wrażenie odbiorców jest zupełnie inne i niekompletne. Może się to również okazać problematyczne podczas digitalizacji rysunków do Internetu (np. poprzez fotografowanie lub skanowanie). Z pomocą przychodzi teraz Pitt Graphite Matt, który dzięki matowemu wykończeniu nie pozostawia miejsca na refleksy świetlne.

Jaka jest różnica między Pitt Graphite Matt a zwykłym ołówkiem?

Ołówek Pitt Graphite Matt daje unikalny efekt ultra matowego wykończenia, który zapewnia mniej odbić na papierze. Oznacza to, że szczegóły rysunków są zawsze dobrze widoczne i możliwe jest oglądanie i fotografowanie rysunków pod dowolnym kątem i w dowolnym świetle.

Ile dostępnych jest stopni twardości Pitt Graphite Matt?

Pitt Graphite Matt występuje w ośmiu stopniach twardości: HB, 2B, 4B, 6B, 8B, 10B, 12B i 14B. Dodatkowo 10B, 12B i 14B to nowości w asortymencie ołówków Faber-Castell.

Dlaczego nie są dostępne twardsze ołówki (H-6H)?

W świecie artystycznym odbicia światła to poważny problem. Rysunki monochromatyczne w kolorze grafitowym wymagają dużego kontrastu w odcieniach szarości i czerni. Aby stworzyć te różne wartości tonalne, artysta potrzebuje miękkiego grafitu. Im bardziej miękki grafit, tym ciemniejsze i czarniejsze wykończenie. W ten sposób można stworzyć maksymalny efekt głębi. Nie jest to możliwe przy stopniach twardości, takich jak H lub twardsze.

Gdzie są produkowane ołówki Pitt Graphite Matt?

Ołówki Pitt Graphite Matt są produkowane w Stein koło Norymbergi - w siedzibie firmy, a zatem w Niemczech.

Skąd pochodzi nazwa „Pitt”?

„Pitt” pochodzi od włoskiego słowa „Pittore”, które oznacza malarza lub artystę. „Pitt” to chroniona nazwa produktu używana przez Faber-Castell dla produktów artystycznych od początku XX wieku.