Ultra-matowy efekt

Ołówki Pitt Graphite Matt

Po lewej: grafit standardowy - po prawej: ołówek Pitt Graphite Matt

Matt to nowa czerń - teraz również w świecie rysunku

Redukcja odbić światła na papierze: Pitt Graphite Matt to pierwszy ołówek grafitowy z tak głęboko czarnym i matowym wykończeniem. To specjalnie opracowana przez Faber-Castell wyróżniająca cecha dla uniknięcia błyszczącego efektu i niechcianych refleksów świetlnych. Ołówek ten nie tylko daje eleganckie wykończenie, ale też spełnia faktyczną potrzebę istniejącą wśród artystów na całym świecie, którzy chcą lub muszą zaprezentować swoją pracę także w cyfrowym świecie. Robiąc zdjęcie lub skan rysunku wykonanego zwykłym ołówkiem, lśniący grafit tworzy niepożądany połysk i odbicia światła, w związku z czym jest gorzej widoczny i należy oglądać go pod specyficznym kątem. Na szczęście to już przeszłość! Nowy ołówek grafitowy Faber-Castell gwarantuje ekstremalną redukcję refleksów na papierze, a tym samym możliwości duplikacji wiernej oryginałowi. Jak we wszystkich pozostałych drewnianych ołówkach Faber-Castell, grafit w Pitt Graphite Matt jest szczególnie odporny na pękanie i działanie światła. Ponadto, kierując się zrównoważonym rozwojem zastosowano lakier na bazie wody. Jednak to co wyróżnia Pitt Graphite Matt to realizacja credo „Matt to nowa czerń”.

Sztuka autorstwa Kelvina Okafora - Hiperrealistyczne rysunki ołówkiem

Co Kelvin sądzi o nowym Pitt Graphite Matt?

 

Informacja, że ma pojawić się matowy ołówek grafitowy, całkowicie mnie powaliła!

Sztuka autorstwa Jono Dry - surrealistyczne rysunki ołówkiem

Dowiedz się więcej

Skąd wziął się pomysł na opracowanie matowego ołówka grafitowego?

Ważnym elementem sztuki jest jej odpowiednia prezentacja – zarówno fizycznie na wystawie, jak i cyfrowo na stronach internetowych, platformach artystycznych czy social mediach. Sporym wyzwaniem dla wielu z nas jest ekspozycja na światło. W niesprzyjających warunkach oświetleniowych odbicia światła mogą nawet pochłonąć szczegóły rysunku sprawiając, że wrażenie odbiorców jest zupełnie inne i niekompletne. Może się to również okazać problematyczne podczas digitalizacji rysunków do Internetu (np. poprzez fotografowanie lub skanowanie). Z pomocą przychodzi teraz Pitt Graphite Matt, który dzięki matowemu wykończeniu nie pozostawia miejsca na refleksy świetlne.

Jaka jest różnica między Pitt Graphite Matt a zwykłym ołówkiem?

Ołówek Pitt Graphite Matt daje unikalny efekt ultra matowego wykończenia, który zapewnia mniej odbić na papierze. Oznacza to, że szczegóły rysunków są zawsze dobrze widoczne i możliwe jest oglądanie i fotografowanie rysunków pod dowolnym kątem i w dowolnym świetle.

Ile dostępnych jest stopni twardości Pitt Graphite Matt?

Pitt Graphite Matt występuje w ośmiu stopniach twardości: HB, 2B, 4B, 6B, 8B, 10B, 12B i 14B. Dodatkowo 10B, 12B i 14B to nowości w asortymencie ołówków Faber-Castell.

Dlaczego nie są dostępne twardsze ołówki (H-6H)?

W świecie artystycznym odbicia światła to poważny problem. Rysunki monochromatyczne w kolorze grafitowym wymagają dużego kontrastu w odcieniach szarości i czerni. Aby stworzyć te różne wartości tonalne, artysta potrzebuje miękkiego grafitu. Im bardziej miękki grafit, tym ciemniejsze i czarniejsze wykończenie. W ten sposób można stworzyć maksymalny efekt głębi. Nie jest to możliwe przy stopniach twardości, takich jak H lub twardsze.

Gdzie są produkowane ołówki Pitt Graphite Matt?

Ołówki Pitt Graphite Matt są produkowane w Stein koło Norymbergi - w siedzibie firmy, a zatem w Niemczech.

Czy ołówki Pitt Graphite Matt są produkowane w sposób zrównoważony?

Tak, ołówki Pitt Graphite Matt są produkowane neutralnie dla klimatu w Stein koło Norymbergi. Potwierdza to również TüV Rheinland. Zastosowane drewno cedrowe posiada certyfikat PEFC i pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Wszystkie lakiery i powłoki na ołówkach są na bazie wody, dzięki czemu są przyjazne dla środowiska.

Skąd pochodzi nazwa „Pitt”?

„Pitt” pochodzi od włoskiego słowa „Pittore”, które oznacza malarza lub artystę. „Pitt” to chroniona nazwa produktu używana przez Faber-Castell dla produktów artystycznych od początku XX wieku.