• Jako największy na świecie indywidualny producent drewnianych ołówków potrzebujemy corocznie aż 150 000 ton drewna.

    Zrównoważone projekty gospodarki leśnej

Zrównoważona gospodarka leśna

Faber-Castell uznaje drewno za kluczowy surowiec i prowadzi własne programy dostawy drewna w Brazylii i Kolumbii, aby zapewnić zrównoważone źródła tego surowca w przyszłości.

Projekt gospodarki leśnej w Brazylii

Około 30 lat temu Faber-Castell uruchomił wyjątkowy projekt gospodarki leśnej w Pracie w stanie Minas Gerais w południowo-wschodniej Brazylii. Około 10 000 hektarów dotychczasowych nieużytków, ponad 2 000 km amazońskich lasów tropikalnych, zostało obsadzonych milionami sadzonek sosny karaibskiej (Pinus caribaea) – gatunkiem drzewa, który rozkwita na suchej piaszczystej glebie brazylijskiej sawanny. W ten sposób Faber-Castell uprawia około 20 metrów sześciennych drewna co godzinę. Lasy sosnowe w Brazylii służą głównie do zaopatrywania największej fabryki na świecie w São Carlos (stan São Paulo), która jest w stanie produkować około 2 miliardy drewnianych ołówków rocznie. 

Ochrona bioróżnorodności

Około jedna trzecia własnych lasów spółki w Pracie, zajmująca łącznie około 10 000 hektarów, pozostaje nietknięta. Lasy służą nie tylko do dostarczania drewna, ale też pomagają chronić różnorodność gatunków, ekosystemy oraz różnorodność genetyczną. Dzięki temu pomagamy chronić dużą liczbę gatunków zwierząt i roślin, w tym niektórych zagrożonych wyginięciem, tworząc specjalnie dla nich wyjątkowe środowisko naturalne.
W 2001 r. uruchomiliśmy dwa programy bioróżnorodności „Arboris” i „Animalis”, służące do regularnego badania postępu różnorodności biologicznej w brazylijskich lasach spółki.
Projekt „Animalis” jest chyba najbardziej widoczną częścią programu ochrony środowiska. Polega on na prowadzeniu corocznej ewidencji różnych gatunków zwierząt na podstawie obserwacji, nagrań z kamer i śladów. Dostarczają one ważnych informacji w kwestiach dotyczących zrównoważonej gospodarki leśnej i badań środowiska w danym obszarze i pomagają nam optymalizować ochronę gatunków. Od czasu rozpoczęcia nagrań liczba zarejestrowanych gatunków stale rośnie. Obecnie omawiany obszar zapewnia środowisko naturalne dla około 64 gatunków ssaków, 237 gatunków ptaków i 60 gatunków gadów i płazów. Od 2013 r. monitorowana jest także liczba gatunków nietoperzy.
Z kolei w ramach projektu „Arboris” na terenach rezerwatów zasadzono do tej pory ponad 40 000 miejscowych drzew i innych roślin rolniczych, które mają wspomagać powstawanie i rozwój naturalnej flory. Jednak celem tego projektu jest nie tylko wspieranie ochrony życia miejscowych roślin, ale także przyczynianie się do zwalczania szkodników w lasach za sprawą różnorodnej populacji owadów żyjących na roślinach. Ponadto projekt pomaga zachowywać wysoką jakość wody i gleby w danym obszarze i zapewnia ochronę przed erozją.